Šodien #parunāsimpar dzimumzīmēm – kā tās pārbaudīt, kam pievērst uzmanību, kā arī uzzināsim, ko darīt, ja dermatologs iesaka dzimumzīmi noņemt.
Viens no svarīgākajiem soļiem ir laicīga dzimumzīmju pārbaude. Lai pārbaudītu dzimumzīmi vai ādas veidojumu un noskaidrotu, vai tas ir labdabīgs, vai tam nav kādas aizdomīgas vai ļaundabīgas pazīmes, mūsdienās to nodrošina dermatoskopijas procedūra.
Dermatoskopija – ādas veidojumu un dzimumzīmju pārbaude ar dermatoskopu. Tā ir nesāpīga un nekaitīga, vizualizācijas metode, kas ļauj uzreiz izvērtēt veidojuma/dzimumzīmes struktūras un agrīni diagnosticēt ādas vēzi.
Dermatoskopijas laikā dermatologs vispirms vizuāli apskata visas uz ķermeņa esošās dzimumzīmes, tostarp galvas matainajā daļā, padusēs, uz muguras, kā arī uz plaukstām, pēdām, jo šajās vietās cilvēks pats tām bieži nepievērš uzmanību.
Kādos gadījumos noteikti jādodas pie dermatologa?
Ja dzimumzīmei ir mainījusies forma, piemēram, tā ir kļuvusi lielāka vai asimetriska.
Ja dzimumzīmei ir mainījusies krāsa, īpaši, ja vienā ir vairākas krāsas.
Ja dzimumzīme niez, ķņud, sāp, bet īpaši, ja bez iemesla (traumēšanas) uz tās veidojas čūliņa, kas pārvēršas krevelē.
Ja dermatologs ieteicis dzimumzīmi vai ādas veidojumu noņemt, nav uzreiz jādomā, ka tas ir ļaundabīgs. Piemēram, dermatologi bieži iesaka noņemt virs ādas paceltas dzimumzīmes, kas atrodas ķermeņa daļās, kur nemitīgi tiek traumētas, jo, bieži aizskarot vai pat noplēšot dzimumzīmi, ar laiku var veicināt tās augšanu vai citas nevēlamas izmaiņas.