Maijs – Melanomas modrības mēnesis

🔺 Melanoma ir bīstamākais un agresīvākais ādas vēža veids ar augstu mirstību. Tās izplatība pasaulē un arī Latvijā pieaug. Latvijā ik gadu melanomu atklāj vairāk nekā 200 cilvēkiem.
🔺 Izmaiņām ādā ir iespējams izsekot tikai regulāri veicot profilaktiskās pārbaudes pie dermatologa, jo ar neapbruņotu aci ne vienmēr var pamanīt to, ko var ieraudzīt ārsts. Dermatologs aplūko ādas veidojumus ļoti lielā palielinājumā ar dermatoskopu. Tas ļauj atklāt ādas vēzi, tai skaitā – melanomu, agrīnā stadijā. Taču – ja esi pamanījis aizdomīgu veidojumu uz ādas – dermatologa vizītei jāpiesakās nekavējoties!
👍 Tāpat iespējams pašam regulāri veikt ādas veidojumu pašdiagnostiku. Tai nepieciešams spogulis un labs apgaismojums. Rūpīgi izpēti savu ķermeni reizi dažos mēnešos – tas ļaus vieglāk pamanīt izmaiņas un ātri reaģēt aizdomu gadījumā. Veicot pašdiagnostiku, pievērs uzmanību visiem jaunajiem veidojumiem uz ādas un gļotādas, kā arī ja dzimumzīme pēkšņi mainījusi krāsu, palielinājusies, kļuvusi asimetriska vai sākusi sāpēt, kņudēt un parādījies apsārtums.
☀ Atceries – melanomas rašanos veicina gan saules UV starojums, gan solāriju mākslīgais UV starojums! Sauļojoties noteikti jālieto saules aizsargkrēms ar atbilstošu SPF daudzumu, bet strādājot vai cita iemesla dēļ ilgstoši atrodoties tiešos saules staros, jāvalkā vieglu apģērbu ar garām piedurknēm, galvassegu un saulesbrilles.