Matu uzbūve un cikls. Kas notiek ar matiņu lāzerepilācijas laikā?
Mats ir ļoti aktīva struktūra , tā šūnu dalīšanās ātrums ir viens no visātrākajiem organismā. Mata augšanas ciklam iedala trīs fāzes: anagēnā jeb augšanas, katagēnā jeb pārejas un telogēnā jeb atpūtas fāze. Katras fāzes ilgums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, arī no izvietojuma uz ķermeņa.
Atkarībā no mata folikula lokalizācijas uz ķermeņa matu skaits, cik to vienlaikus var atrasties vienā no fāzēm, ir atšķirīgs. Piemēram, 90% galvas matu atrodas anagēnā (augšanas) fāzē, bet uz rokām tikai 20% un tā ilgst tikai 2-4 mēnešus. Katagēnajā (pārejas) fāzē mats gatavojas izkrišanai. Telogēnās fāzes beigās jeb eksogēnā fāzē tas izkrīt un cikls atsākas no jauna.
Kas no saka matiņa veidu un krāsu?
Matu garumu, krāsu un raupjumu nosaka vecums, etniskā grupa, lietotie medikamenti, hormonu līmenis un matu izvietojums uz ķermeņa. Matu daudzums ir atkarīgs no tā, cik no tiem ir aktīvajā augšanas fāzē un cik ilga ir šī fāze.
Kā strādā lāzerepilācija?
Lāzers iedarbojas, iznīcinot matus, kas procedūras laikā ir aktīvajā augšanas fāzē. Tā kā pārējo matu aktīvā augšanas fāze ir citā laikā, būs nepieciešamas papildu procedūras, lai iedarbotos uz visiem matu folikuliem. Lāzerepilācijas procedūras parasti veic ar sešu līdz astoņu nedēļu intervālu, līdz ataug pirmie jaunie mati.
Savukārt ar Lumenis LighSheer DESIRE procedūru intervālus nosaka ārsts pēc speciālas shēmas. Daudzi pacienti ir pilnībā apmierināti ar rezultātu jau pēc vienas vai pat divām procedūrām, bet citiem nepieciešamas sešas līdz pat astoņas procedūras.
Mats satur pigmentu jeb melanīnu, tas ir spējīgs absorbēt noteikta garuma (700 – 800 nm) gaismas viļņus. Lāzerepilācijas notiek reakcija, kuras laikā lāzera gaismas enerģija transformējas siltumenerģijā, veicinot melanīna uzsilšanu un mata folikula iznicināšanu. Apkārtējie audi netiek skarti.
Piesakies lāzerepilācijai un atvadies no raizēm par nevēlamajiem matiņiem!